Ťaženie Bitcoin sa stáva novým environmentálnym problémom

Bitcoin ťažba pokračovala v raste v priebehu posledných pár rokov, ale nikdy viac ako v tomto roku, keď prudký nárast kurzu Bitcoin prilákal nových Bitcoinových baníkov. Bitcoinova cena vzrástla o viac ako 1 000 percent v roku 2017 a baníci sa zaujímajú len o ťažbu kryptomien s najvyššou možnou návratnosťou.

Zatiaľ čo v minulosti boli baníci schopní používať procesory bežných počítačov aby ťažili Bitcoiny, dnes je to úplné iný príbeh, pričom baníci zriadili špeciálne sklady aplikačných špecificky-integrovaných obvodov (ASIC) s cieľom vytvoriť čo najviac hashpower (hashrate je merná jednotka výkonnosti v Bitcoin sieti; hashpower je teda sila/efektivita s akou sú Bitcoin baníci schopní ťažiť Bitcoiny) pre generovanie Bitcoinov cez proces verifikácie transakcií s inovatívnou blokovou technológiou.

Čím väčšia je hashpower, tým je pravdepodobnejšie, že baník Bitcoinu je prvý, kto dokončí verifikačný proces. A čím väčší je počet Bitcoinov ktoré spracuje, tým viac príjmov pre baníka. Takže nie je prekvapením, že baníci Bitcoinov v posledných týždňoch získali toľko pozornosti.

V dôsledku neustáleho nárastu baníkov, ktoré sú zriadené so skladmi zariadení ASIC, spotreba energie stúpla. Zariadenia ASIC využívajú značné množstvo energie, a to pred zvážením chladiacich systémov, ktoré sú potrebné na to, aby sa drahé vybavenie neprehrievalo. Pri vyhľadávaní Bitcoin fungujú banícke sklady 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Dôraz na spotrebu elektrickej energie je taký veľký, že bol vytvorený ”Bitcoin index spotreby energie” na zaznamenávanie a preukázanie rastúceho dopytu po energii vyplývajúceho z ťažby Bitcoin.

Prečo Bitcoin prilákal v tomto roku výrazné množstvo baníkov?

Odhaduje sa, že príjmy z ťažby Bitcoin sa v tomto roku budú pohybovať v okolí 9 miliárd dolárov. To je silná motivácia pre tých, ktorí sa chcú dostať do baníckej hry a majú potrebné finančné prostriedky na vybudovanie baníckeho skladu, ktorý je obzvlášť nákladný. Vysoká prekážka vstupu na trh určite neodradí nových účastníkov, napriek tomu, že čínski baníci odhadujú, že majú až 60% Bitcoinovej hashpower. Pri zahrnutí Gruzínska, Švédska a Spojeného kráľovstva, toto percento predstavuje odhadovaných 80% Bitcoin celkovej hashpower. Energetické náklady sú kľúčovým faktorom pre baníkov a z tohto dôvodu má Čína najväčšiu ťažobnú komunitu na svete, pričom náklady na elektrickú energiu patria medzi najlacnejšie na svete.

Takže koľko elektriny Bitcoin ťažba naozaj spotrebúva?

Pri pohľade na štatistiky o tom, koľko spotreby ťaženie Bitcoin spotrebúva, je v tom trochu zmätok. Nedávne správy ukázali, že k 30. novembru 2017 dosiahol Bitcoin Index spotreby energie (BECI) 30,592 terawatthodín (“TWh”). Ako izolovaná hodnota je to dosť nezmyselné, ale keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že BECI bola 1. novembra 2017 pod 25 TWh, je to veľký skok.

Spotreba elektrickej energie na ťažbu Bitcoin predstavuje 0,14% celkovej spotreby elektrickej energie na svete. Zatiaľ čo 0,14% nemusí vyzerať ako veľké množstvo, skutočnosťou je, že celková spotreba energie na Bitcoin ťaženie je väčšia ako spotreba elektrickej energie v Maroku a približne 160 ďalších jednotlivých krajín po celom svete. Táto spotreba by bola oveľa vyššia, keby sa hodnota kurz Bitcoin naďalej pohybovala nahor. Niektorí odborníci predpovedajú, že Bitcoin cena do konca budúceho roka dosiahne 40 000 dolárov.

Vzhľadom na to, že sa svet stáva viac šetrným k životnému prostrediu, vrátane Číny, ktorá sa usiluje o veľké kroky aby riešili svoje staré znečisťujúce spôsoby, sa bude svet pravdepodobne viac zameriavať na baníkov Bitcoin. Nebolo tomu tak dávno, ked čínska vláda prinútila zastaviť Bitcoin burzy, takže kto vie… Vláda by mohla následne zakázať tlačiť na baníkov.

Cena ťaženia – problém a riešenie

Rovnako ako v prípade bežne známej ťažby uhlia , ropy a zemného plynu, je pravdepodobné, že vlády budú v záujme ochrany životného prostredia hľadať riešenia na spotreby energie.

Keď sa vezme do úvahy, že Bitcoin spotreba energie je 30.592TWh, je to obrovske množstvo paliva. To znamená, že ťažba Bitcoin spotrebuje približne 3,4 miliardy ton uhlia alebo 1,68 miliardy ton ropy. Dostatočné množstvo aby negatívne ovplyvnilo životné prostredie.

Je tiež potrebné poznamenať, že efektivita elektrární na celom svete sa bude značne líšiť v budúcnosti. Keďže Čína predstavuje okolo 60% Bitcoinovej hashpower, skutočnosť, že čínske elektrárne budú naďalej používať uhlie ako palivo, je znepokojujúce, hoci vláda v súčasnosti rieši tieto problémy, pričom čínska spotreba uhlia naďalej klesá ako sa elektrárne aktualizujú.

Dá sa taktiež očakávať, že ťažobné zariadenie sa v priebehu času stane oveľa efektívnejším. Bitcoin baník, ktorý sa bude snažiť zvýšiť efektívnosť v záujme väčších marží, bude tiež hľadať riešenia, ako urobiť Bitcoin ťažbu nákladovo efektívnejšou. Technologický pokrok samotnej verifikácie tiež prispeje k vyššej efektivite. Výroba elektrickej energie sa tiež viacej zameriava na čistejšiu energiu, čo je tiež pozitívne, aj keď tento pokrok môže potrvať dlhšiu dobu.

Leave a Comment