V stredu zimbabwianska armáda iniciovala snahy o  politicky prevrat proti prezidentovi Robertovi Mugabemu, autoritárskemu vodcovi, ktorý vládol krajine takmer 40 rokov. Napriek tomu, že armáda popiera, že sa pokúša zvrhnúť režim, 93-ročný prezident bol údajne vzatý do väzby, z čoho nastala politická nestabilita.

V čase krízy sa ľudia často obracajú na aktíva, ako je zlato, aby zachovali svoje bohatstvo. V poslednej dobe sa však viacej investovalo do bitcoinu a iných kryptomien na úkor zlata a preto by  nebolo prekvapujúce, ak by tento prevrat priviedol viac zimbabwianskych občanov ku vznikajúcim bitcoinovým trhom.

Cena bitcoinu sa v Zimbabwe obchoduje v astronomickej cene, a to najmä kvôli extrémnemu nedostatku peňazí a prísnym kapitálovým kontrolám, ktoré sa zaviedli na udržanie fyzickej meny v krajine. Hoci krajina normálne používa americký dolár ako svoju oficiálnu menu, nedostatok fyzických dolárov prinútil vládu, aby vytlačila dlhopisy (zollar), ktoré sú údajne viazané na doláre v pomere jedna k jednej.

Avšak nie je tajomstvom, že vláda vytlačila oveľa viacej dlhopisov ako inflácia dolárov, ktorými sú kryté. V dôsledku toho agentúra Reuters uvádza, že obyvatelia vyberajú svoje peniaze a investujú peniaze do akéhokoľvek aktíva, ktoré udržiava hodnotu, vrátane bitcoinu.

Zatiaľ čo aktíva, ako napríklad vozidlá a nehnuteľnosti, môžu slúžiť ako ochrana pred infláciou, bitcoin umožňuje Zimbabwčanom uskutočňovať cezhraničné nákupy. Navyše, pôvodná  mena bola kedysi tak hyper-inflačná, lebo centrálna banka vytlačila bankovky v hodnote 100 miliárd dolárov.

Tento vzrastajúci záujem o bitcoin v kombinácii s infláciou zolláru  spôsobil, že bitcoin cena sa zvýšila v Zimbabwe až 13.900 dolárov – celkovo o 6 100 USD nad celosvetový priemer.

Ak zjavný prevrat krajinu destabilizuje, cena Bitcoinu sa môže v Zimbabwe ešte zvýšiť. Naopak, ak nový režim prijme menej inflačnú menovú politiku, nebolo by prekvapujúce, keby sa cena bitcoinu priblížila ku globálnemu priemeru.