American Express začal spolupracovať s Ripple

Spoločnosť American Express oznámila vytvorenie platobnej metódy založenej na blockchain, ktorá podnikom umožní vykonávať platby medzi USA a Spojeným kráľovstvom takmer okamžite. Platobný blockchain kanál vyvinutý prostredníctvom partnerstva medzi American Express International Payments (FXIP), spoločnosťou Ripple a bankou Santander UK, zníži čas potrebný na vykonanie medzinárodných platieb z niekoľkých dní na sekundy.

American Express uviedol, že platforma bude smerovať bezkartové platby cez platobnú sieť RippleNet v reálnom čase, čím sa zníži počet sprostredkovateľov potrebných na spracovanie tranzakcií.

Partnerstvo so spoločnosťou Ripple pomáha nielen American Expressu skracovať čas potrebný na spracovanie medzinárodných tranzakcií ale aj čas prevodu pre ich zákazníkov.

Tento platobný kanál by sa mohol ukázať ako prostriedok na zmenu medzinárodných platieb medzi USA a Spojeným kráľovstvom, najmä ak obidve národy vstúpia do vzájomne prospešnej dohody o voľnom obchode po tom, čo Británia opustí Európsku úniu.

Hoci je to jeden z prvých príkladov technológie blockchain, ktorá je implementovaná v reálnom svete v podnikovom prostredí, spoločnosť American Express sa už dlhšiu dobu zaujíma o technológiu. Začiatkom tohto roka sa gigant kreditnych kárt pripojil k projektu Hyperledger, pracovnej skupine pre vývoj blockchain.

Oznámenie je tiež veľkou výhrou pre spoločnosť Ripple, ktorá čelila tvrdej konkurencii od Swift, globálnej bankovej platformy, ktorá začala budovať svoj vlastný blokový reťazec (blockchain) založený na Hyperledgeri – a Stellar, zameraného na rozvíjajúce sa trhy.

Oznámenie neobsahovalo žiadnu zmienku o XRP (kryptomena Ripple), ale napriek tomu, cena Ripple kryptomeny vzrástla o viac ako 20% po oznámení o špekuláciách, že neskôr bude samotná mena integrovaná, aby poskytla likviditu na platforme a ďalej znížila transakčné náklady.