Ako zarobiť na poklese trhu – predaj nakrátko (short selling alebo shortovanie)?

Predaj nakrátko je predaj aktíva (menového páru, komodity, kryptomeny, akcie…) bez toho, aby predajca danú vec v čase predaja vlastnil, v snahe získavať z poklesu ceny daného trhu. Ak cena naozaj klesne ako obchodník očakával, tak na transakcii zarobí, ak stúpne, prerobí. Ak predávate nakrátko, tak dané aktívum nevlastníte, ale si toto aktívum požičiate od iného obchodníka s tým, že nakúpite toto aktívum v budúcnosti na trhu za nižšiu cenu. Po tomto nákupe vrátite aktívum tomu, od koho ste si aktívum požičali. Znie to komplikovane, ale v praxi iba kliknete na obchodnej platforme tlačidlo “Predať” a broker zvyšok urobí za vás.

predaj nakrátko

Shortovanie je obzvlášť ziskové v kríze kapitálových trhov ale treba si byť vedomý rizika. Pri normálnom nákupe je vaše riziko limitované hodnotou toho ktorého trhu. Napríklad ak kúpite akcie (dlhý obchod) firmy ktorá má cenu 10 dolárov za akciu, v najhoršom prípade pôjde cena na nulu a vy stratíte 10 dolárov. Ak ste ale tú istú akciu predali nakrátko za 10 dolárov v očakávaní, že cena poklesne a cena akcie sa vyšplhala na 100 dolárov za akciu, vaša strata by bola 90 dolárov za akciu.

 Najúspešnejšie predaje nakrátko v histórii

Jesse Livermore predal nakrátko predtým ako sa trh zrútil v roku 1929 a zarobil 100 miliónov dolárov.

Jeden z prvých známych krátko-predajcov v histórii amerického burzového trhu, Jesse Livermore prvýkrát skrátil akciové trhy, pred zemetrasením v San Franciscu. Aj keď naozaj nemohol predvídať samotné zemetrasenie, na obchode zarobil 250 000 dolárov a dal mu chuť na predaj nakrátko. Potom short-selloval trh v roku 1907 keď nastal ďalší krach trhu a zarobil 1 milión dolárov. Neskôr v roku 1925 zarobil 3 milióny dolárov.

K veľkým „hráčom“ sa ale pripojil, keď správne predpovedal krach v roku 1929 a predal nakrátko celý trh, ktorý mu pridal na účet neuveriteľných 100 miliónov dolárov – to je skutočne veľa peňazí aj dnes, ale vroku 1929 to bol jackpot.

Príbeh Livermoreho je základom fiktívnej knihy Jesse Livermore: Z nuly legendou Wall Street.

 

Paul Tudor Jones zarobil 100 miliónov dolárov, keď predpovedal čierny pondelok v roku 1987 a predal nakrátko akciový trh.

Paul Tudor Jones správne predpovedal s využitím technickej analýzy a historických údajov, že sa trh v roku 1987 zrúti a otvoril obrovské akciové pozície nakrátko. Dow sa znížil o 22% a odhaduje sa, ze Paul Tudor Jones z
tohto obchodu ziskoval okolo 100 miliónov dolárov.

Krátko potom PBS vydal dokument o Jonesonovi s názvom Trader. Jones kúpil takmer všetky kópie filmu hneď, ako boli na predaj lebo nechcel, aby film niekto videl. Existuje špekulácie, že Jones nechcel aby boli odhalené jeho obchodné tajomstvá.

Andy Krieger predal nakrátko novozélandsky dolár na konci 80-tich rokov a zarobil 300 miliónov dolárov.

V roku 1987, investori hneď po čiernom pondelku v panike predávali americký dolár a nakupovali iné meny. Andy Krieger, 32-ročný obchodník správne uhádol, že novozélandský dolár, tiež známy ako “Kiwi”, bol nebezpečne nadhodnotený.

S využitím opcií, ktoré boli v tom čase relatívne novými finančnými nástrojmi, Krieger otvoril krátku pozíciu na Kiwi v hodnote miliónov dolárov. Jeho krátke pozície dokonca prekročili novozélandskú peňažnú zásobu a novozélandsky dolár utrpel 3 – 5 percent straty. Týmto spôsobom Kreiger zarobil jeho zamestnávateľom okolo 300 miliónov dolárov. Krieger získal ako odmenu bonus vo výške troch miliónov dolárov.

George Soros mal krátke pozície na britskú libru a zarobil 1 miliardu dolárov.

Späť v deväťdesiatych rokoch, keď Británia prosperovala, George Soros nielenže skrátil libru, ale dokonca si veľa peňazí požičal aby mohol mať otvorenú krátku pozíciu. To bolo v čase, keď bola libra obchodovaná na
pevnom kurze (teda jej hodnota bola fixovaná).

Onedlho si britská vláda uvedomila, že by stratila miliardy, ak by naďalej umelo podporovala hodnotu libru. Odstúpili z európskeho mechanizmu výmenných kurzov a libra klesla. Tento predaj nakrátko vyplatil Sorosovi minimálne 1 miliardu dolárov.

 

John Templeton zarobil 80 miliónov dolárov v priebehu niekoľkých týždňov na Dot-Com bubline.

Legendárny investor John Templeton, veterán v predaji nakrátko, urobil svoju najväčšiu a najlepšiu stávku len osem rokov predtým, ako zomrel, v roku 2000, tesne predtým, ako praskla Dot-Com bublina. Nakrátko predal celý rad internetových akcií. Povedal, že to boli najjednoduchšie peniaze, ktoré kedy zarobil.

John Paulson short-selloval subprime hypotéky tesne pred finančnou krízou a zarobil 3 až 4 miliardy dolárov. Zatiaľ čo finanční giganti stále pohotovo kupovali všetky druhy finančných aktív, ktoré boli kryté subprime hypotékami, Paulsonov hedžový fond Paulson & Co vsadil peniaze proti nim a vo veľkom. Presvedčil banky, aby mu predali swapy na úverové zlyhanie (aktíva kryté hypotékami). Potom len sedel a čakal na pád trhu. Jeho hedžový fond
zarobil približne 3 až 4 miliardy dolárov.