Ako investovať do zlata?

Čo je investičné zlato?

Investičné zlato sú zlaté tehly a mince, avšak nie šperky a brilianty. Hlavnou výhodou investičného zlata je jeho oslobodenie od DPH.

investičné zlato

Zlato vo fyzickej forme je historicky používané ako uchovávateľ hodnoty peňazí, hoci cena zlata je cena investičného zlata a je závislá na výkyvoch na burze. Investícia to zlatých tehál je predovšetkým dlhodobá investícia, ktorá by mala chrániť vaše peniaze pred infláciou. V dlhom období je návratnosť zlata vyššia, než pri peniazoch. Zlato nadobúda oveľa väčší význam najmä v prípade, že začne zlyhávať finančný systém. Vtedy normálne ceny zlata rastú.


Pri kúpe zlata máte viacero možností: kúpite fyzické zlato alebo môžete kúpiť takzvaný zlatý certifikát, čo je cenný papier krytý zlatom. Taktiež môžete pravidelne v malých čiastkach sporiť v zlate. Pre malých investorov je možné investovať aj v menších sumách po 50-100 eurových čiastkach. Ak mate záujem o fyzické zlato, každopádne ho nakupujte u preverených obchodníkov s cennými kovmi a uschovávajte ho v trezore banky. Taktiež je dôležité aby ste dostali certifikát o kvalite a pôvode zlata. Najmenší fyzický objem, ktorý je možné kúpiť je 1 gramová tehlička. Oplatí sa nasporiťviac peňazí a kúpiť si väčší kus, nakoľko malé váhy sú nadhodnotené voči trhovej cene. Optimálne objemy na nákup pre bežných investorov sa pohybujú okolo 30 gramov. Pri objeme 1kg by ste mali byť schopný kúpiť zlato za takú cenu ako sa cena zlata pohybuje na burze.

Elektronické obchodovanie zlata

Zlato je jedným z veľmi zaujímavých trhov, ktoré vo všeobecnosti často vytvára dlhodobé trendy. Keďže ceny komodít sú aj počas krátkeho obdobia veľmi volatilné, zlato je vhodné na intradenné (krátkodobé) obchodovanie a zarábanie na výkyvoch. Čoraz viacej sa zlato obchoduje elektronicky a komisie a marže potrebné na obchodovanie sa na komoditných burzách čoraz viac znižujú.

Obrovskou výhodou elektronického zlata v porovnaní s fyzickým zlatom je to, že ho môžete obchodovať za burzovú a teda nenadhodnotenú cenu. Taktiež je možné obchodovať elektronické zlato s finančnou pákou, čo vám umožní zarobiť mnohonásobne viac, ale na druhej strane stratíte viac, ak cena zlata nešla očakávaným smerom. Takmer všetci brokeri umožňujú predaj zlata nakrátko, čo znamená, že môžete zarobiť z poklesu ceny zlata.